diagnostyka

Diagnostyka jest jednym z kluczowych elementów, decydujących o skuteczności prowadzonego leczenia. W jej zakres wchodzą: wywiad ogólny, badanie miejscowe (czyli ocena stanu jamy ustnej), badanie radiologiczne ( stożkowa tomografia komputerowa), analiza modeli uzębienia, przeprowadzenie symulacji przyszłej odbudowy zębów.

Tomografia stożkowa jest podstawowym badaniem diagnostycznym. Tylko trójwymiarowe obrazowanie pozwala zarówno na bardzo dokładną ocenę stanu zębów, kości szczęk, zatok czy stawów skroniowo-żuchwowych. Najnowsze systemy posiadają programy pozwalające na wirtualne przeprowadzenie zabiegu implantacji. Możemy bardzo dokładnie zaplanować miejsce założenia implantu, ocenić jego długość i średnicę.

collage

Przed decyzją o uzupełnieniu zębów za pomocą implantów należy jednak przeprowadzić kompleksową analizę jamy ustnej i struktur sąsiadujących. Często zdarza się, że pacjenci przychodzący na konsultację w sprawie uzupełnienia brakujących zębów mają własne zęby w złym stanie, pościerane, a w związku z tym obniżony zgryz ( efektem tego mogą być m.in. pogłębione bruzdy mimiczne na twarzy). Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że na skutek braku zębów bocznych może dojść do trwałych zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych.

Do leczenia należy podchodzić interdyscyplinarnie. W przypadku podejrzenia występowania innych nieprawidłowości (poza brakami zębów) , należy zaproponować konsultację protetyczną, ortodontyczną, a także często endodontyczną (przy podejrzeniu lub stwierdzeniu problemów z zębami leczonymi kanałowo).

Przy istniejących nieprawidłowościach wykonuje się wstępne proponowane odbudowy (kształt i wielkość zębów) na modelach (tzw. wax-up). W przypadku akceptacji Pacjenta taką wstępną odbudowę przymierzamy już w ustach (tzw. mock-up). I dopiero po zaakceptowaniu przyszłej odbudowy przez Pacjenta przystępuje się do działań mających doprowadzić do oczekiwanego efektu. Mogą to być zabiegi chirurgiczne, leczenie ortodontyczne, a także prace protetyczne pod postacią licówek i koron.

Ideą prawidłowego postepowania jest doprowadzenie uzębienia pacjenta do całkowitego wyleczenia, usunięcia wszelkich nieprawidłowości, a następnie dbanie (oczywiście wespół z Pacjentem) o to, by taki stan wyleczenia i pełnego zdrowia jamy ustnej utrzymywał się przez długi czas.