jak dbać o implanty

Zęby uzupełnione na implantach muszą mieć zapewnioną tak samo dobrą opiekę higieniczną jak zęby własne. Codzienne, przynajmniej dwukrotne szczotkowanie z użyciem pasty, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną oraz specjalnymi szczoteczkami (tzw. wyciorki) to zabiegi zapewniające utrzymanie prawidłowego poziomu higieny. Nie zwalnia to oczywiście Pacjentów od regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. W przypadku pojawienia się próchnicy nie można czekać na termin kolejnej wizyty kontrolnej, lecz niezwłocznie udać się do stomatologa. Jeśli nastąpi utrata zęba własnego, trzeba udać się do lekarza prowadzącego, aby jak najszybciej zaplanować uzupełnienie. Pozostawienie luki po usuniętym zębie może skutkować wysuwaniem się zęba przeciwstawnego (tzw. objaw Godona). Po dłuższym czasie może także powstać nawyk gryzienia stroną z większą ilością zębów, co w konsekwencji doprowadza do przeciążenia zębów biorących udział w nadmiernym nagryzaniu oraz do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych.

Dlatego tylko dokładna, codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne mogą zapewnić długotrwały pozytywny efekt leczenia.

W Centrum dr Krzysztof Awiłło każdy pacjent po zabiegu implantacji otrzymuje profesjonalny zestaw higienizacyjny wraz z instrukcją korzystania.

Fot1_zestaw