BIOAKTYWNE IMPLANTY HYBRYDOWE – iRes


Tak jak przełomem w implantologii było uszlachetnianie powierzchni implantów za pomocą fotofunkcjonalizacji, tak procedurą całkowicie rewolucyjną może okazać się metoda powlekania powierzchni implantów kwasem hialuronowym (tzw.  IMPLANTY BIOAKTYWNE).

Nad tym zagadnieniem pracował od kilkunastu lat zespół włoskich naukowców pod kierunkiem dr Marco Morry.

Sam kwas hialuronowy ma zdecydowanie pozytywny wpływ na tkanki. Przede wszystkim, dzięki pobudzaniu tzw. czynników wzrostu powoduje regenerację komórek, zagęszcza je w danym środowisku oraz dba o ich stałą odpowiednią kondycję.

Kwas hialuronowy jest stosowany m.in. w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Jednak w tych przypadkach, po pewnym czasie, ulega on biodegradacji, czyli zanikowi.

Dr Morra opracował unikalną metodę trwałego połączenia kwasu hialuronowego z tytanową powierzchnią implantu na poziomie atomów i elektronów cząsteczek. Są to tzw. wiązania kowalencyjne, będące najmocniejszymi wiązaniami chemicznymi. Metoda ta została opatentowana i utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy.

Co przede wszystkim daje połączenie powłoki kwasu hialuronowego z powierzchnią tytanu na poziomie atomowym:

• możliwość wiązania do powierzchni implantów czynników stymulujących kość;
• lepsze wykorzystanie czynników wzrostu przez białka macierzy zewnątrzkomórkowej;
• intensywniejsza rekrutacja, proliferacja oraz różnicowanie osteoblastów (komórek kostnych)
• zwiększenie energii powierzchniowej implantu i długotrwała poprawa osseointegracji (czyli połączenia implant-kość)

HA W naszym Centrum implanty pokryte kwasem hialuronowym stosujemy od kilku miesięcy. U każdego pacjenta badana jest stabilizacja implantu za pomocą specjalnego urządzenia, zarówno bezpośrednio po wszczepieniu jak i w okresach późniejszych. Wstępne wyniki napawają bardzo dużym optymizmem. We wszystkich przypadkach uzyskaliśmy znacznie lepszą stabilizację w porównaniu do implantów tradycyjnych. Jest to szczególnie ważne u osób z grup ryzyka, gdzie istnieje prawdopodobieństwo gorszego wgajania ( m.in. cukrzycy, palacze, osteoporoza).

Lepszego efektu powinniśmy się spodziewać również w przypadkach, gdzie z powodu niewystarczającej ilości tkanki kostnej musimy wykonać zabieg regeneracji.

Nie oznacza to oczywiście, że implantów pokrytych kwasem hialuronowym nie zakładamy u osób zdrowych. W tych przypadkach proces wgajania jest oczywiście najszybszy i najlepszy.

 

Porównawcze wyniki badań implantów:

S_1Rys 1. Porównanie kontaktu kość – implant oraz wzrostu kostnego w przypadku implantów standardowych /niebieski/  i pokrytych kwasem hialuronowym /granatowy/.

 

S_2Rys 2. Ocena tworzenia nowej  tkanki kostnej wokół implantów tradycyjnych /niebieski/ oraz pokrytych kwasem hialuronowym /granatowy/.

 

S_3Rys 3. Porównanie wytrzymałości mechanicznej implantów tradycyjnych /niebieski/ i pokrytych kwasem hialuronowym /granatowy/.